Uncategorised /

Соціальні інститути суспільства: функції та види, процес інституціоналізації Студопедія

Докладно проаналізовано проблеми функціонування таких інституцій, як сім’я, економіка, праця, управління, культура, релігія, освіта. Для студентів, аспірантів, викладачів, соціологів-практиків і всіх, хто цікавиться цією захоплюючою наукою. Соціально-екологічні умови, що відображають природно-географічні та кліматичні особливості розміщення сім’ї, ступінь урбанізації і санітарно-гігієнічних умов її життєдіяльності, а також популяційну насиченість середовища існування сім’ї. Економічні інститути —найстійкіші, із суворою регламентацією соціальних зв’язків у сфері господарської діяльності (виробництво, розподіл благ і послуг, регулювання фінансів, організація і поділ пра­ці, трудова діяльність, ринок, власність та ін.).

соціальні інститути суспільства

Це досягається через систему статусів, ролей, санкцій, які необхідно дотримуватися індивідам тих чи інших спільнот, організацій, груп. Наприклад, інститут шлюбу зобов’язує подружжя дотримуватися певні відносини, виконувати ролі у відповідності зі своїми статусами та т. Поняття «суспільство» в процесі історичного розвитку філософської і соціологічної думки набувало різних інтерпретацій. В античності сфера людського існування ототожнювалася не з суспільством, а з державою. У філософії Нового часу уявлення про суспільство формувалися в межах теорії природного права і суспільного договору, де зазначено, що виникнення держави і права є результатом свідомої угоди між людьми. Пізніше Гегель відокремив громадянське суспільство як сферу приватних (майнових та ін.) інтересів від держави.

Мобілізація в Україні: військовий звернувся до Гештабу та ТЦК

У сучасному українському суспільстві, яке переживає соціальну трансформацію, простежуються типові риси інституціальної кризи (дисфункції у діяльності основних соціальних інститутів). Так, дисфункції політичних інститутів проявляються у нездатності стабілізувати суспільне життя, працювати в інтересах більшості населення, беззаконні, криміналізації, корумпо-ваності. за посиланням Простежується тенденція зниження авторитету і недовіра до основних інститутів державної влади. Розрізняють явні й латентні функції соціальних інститутів. Перші — оприявнюють мету, для досягнення якої інститут був створений. Другі — приховані, побічні, часто непередбачувані, що виходять за межі безпосередніх цілей діяльності інституту.

На Одещині вирує страшна негода: люди сидять без світла, автівки не можуть проїхати

Так, із загальної судової системи народжується Конституційний суд України, з’являється незалежний інститут слідства тощо. За ієрархією престижу та влади у сім’ї виділяється патріархальна сім’я, де батько здійснює владу і користується найвищим авторитетом, і матріархальна сім’я, де влада належить матері. Існують також сім’ї егалітарні; переважно у сучасних суспільствах.

Будують соціальні відносини на підставі регламентації зв’язків, статусів, норм. В основі формальної організації лежить розподіл праці, її спеціалізація за функціональною ознакою. Чим розвинутіша спеціалізація, тим багатостороннішими і складнішими будуть адміністративні функції, тим багатогран-ніша структура організації. Крім горизонтального розподілу праці, їй притаманна координація, керівництво (ієрархія посадових позицій) і різні спеціалізації по вертикалі.